Dříve než se vydáte na cestu do Chorvatska

COVID-19 (AKTUÁLNÍ INFORMACE)
Chorvatsko plně otevírá hranice pro občany deseti zemí Evropské unie, mezi nimi i Česka. Podle chorvatských médií to na zasedání vlády oznámil premiér Andrej Plenković. Pro urychlení vstupní procedury se návštěvníkům doporučuje předem vyplnit elektronickou registraci (formulář).
Příjezd zahraničním turistům Chorvatsko umožnilo neoficiálně již začátkem května na základě prokázání „hospodářských zájmů” neboli rezervace pobytu, pro vybrané země to už nyní není nutné.
Pro občany Slovinska, Maďarska, Rakouska, Česka, Slovenska, Polska, Německa a tří pobaltských států udělilo Chorvatsko výjimku z opatření, kterým vstup do země kvůli epidemii covidu-19 dosud zakazovalo.
Přečíst více...
Vypadalo to, že Češi budou moci v létě vyměnit Máchovo jezero za Jadran. Epidemiologická situace se zlepšuje, a tak se mohou chystat i do Chorvatska. Na rakouských a slovinských hranicích ale musí ukázat potvrzení o rezervaci ubytování, v Rakousku musí doložit i dostatek paliva v nádrži a během jízdy by neměli zastavovat. Server iROZHLAS.cz přináší odpovědi na klíčové otázky o cestování.
Německo a Polsko podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly představují pro Česko kvůli tamní situaci ještě určité riziko. Vláda zatím nepočítá s tím, že by se v nejbližší době hranice do těchto zemí otevřely.
Jiná je ale situace v případě dalších dvou sousedů. Ačkoli Rakousko v pondělí otevřelo hranice pro tranzit, Česko nechává v provozu jen několik přechodů například v Dolním Dvořišti – Wullowitzu nebo Nové Bystřici – Gramettenu. Právě proto se i v těchto dnech u rakousko-českých hranic tvoří kolony.
Vláda se ale v pondělí dohodla, že od 26. května bude možné překročit hranice na více přechodech a hraniční kontroly budou jen namátkové.
Přečíst více...
Ode 21. května 2020 mohou všichni cizí státní příslušníci, mající v úmyslu vstoupit do Chorvatské republiky, jakož i chorvatští občané, kteří nemají trvalý pobyt nebo přechodný pobyt v Chorvatské republice, odpovědi na veškeré otázky týkající se vstupu do Chorvatské republiky najít na jednom místě.
S ohledem na omezení platná z důvodu boje proti šíření nákazy COVID-19, i pro rychlejší získání relevantních informací jsou veškeré často kladené otázky i odpovědi ohledně podmínek vstupu do Chorvatské republiky zveřejněny na oficiálních stránkách Ministerstva vnitra v záložce UZG COVID na hlavním panelu nabídek.
Nenajdou-patřičnou li odpověď ohledně podmínek vstupu do Chorvatské republiky mezi nejčastějšími otázkami a odpověďmi, je k dispozici online dotazovací formulář, pomocí kterého nás mohou kontaktovat a získat konkrétní odpověď na svou otázku týkající se možností vstupu.
Uvedená stránka a online formulář jsou v současné době k dispozici v chorvatštině, angličtině a němčině, a plánuje se rozšíření na další cizí jazyky.
Přečíst více...
Občané ČR nebo cizinci s trvalým nebo přechodným pobytem na území ČR mohou vycestovat z ČR s tím, že musí při svém návratu na hranicích předložit buď potvrzení o absolvování testu, nebo se nahlásit na hygienu. V případě nahlášení na hygienu je možné nejpozději do 72 hodin od návratu dodat potvrzení o absolvování testu. Pokud potvrzení o testu není předloženo ani po 72 hodinách od návratu do ČR, je nutné absolvovat karanténní opatření nařízená hygienou. To neplatí pro osoby, které:
Přečíst více...
Většina rodin si během dovolené na populární „Makarské” dělává vždy alespoň jeden den výlet do půvabného pohoří Biokovo, které se tyčí nad průzračnými plážemi Makarské riviéry. Zejména v červnu a v druhé půlce září jsou treky v okolních kopcích velmi populární. A je dost možné, že letošní situace nažene do jinak poloopuštěných stezek více turistů.
Ten pohled z pláží na Makarské směrem do kopců a hor pohoří Biokovo zná skoro každý Čech. O poznání méně z nás už však může říci, že zná i pohled v opačném gardu, tedy z výšin pohoří Biokovo směrem na pobřeží. Najdou se tam místa na poklidný výlet i na trek, který prověří i ty fyzicky zdatné.
Taková botanická zahrada Kotišina ležící na přímořských svazích pohoří jen nějaké tři kilometry od Makarské riviéry. Ta je poměrně oblíbeným výletem i pro ty pohodlnější.
Přečíst více...
V souvislosti s rozhodnutím vlády o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR doporučuje MZV ČR i nadále cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech. Důvodem jsou rozsáhlá restriktivní opatření a omezení, která jsou v současné době aplikována většinou zemí.
Ode dne 14. 5. 2020 Ministerstvo vnitra Chorvatské republiky potvrdilo, že bude vstup občanům EU na území Chorvatska umožněn po předložení potvrzení o rezervaci ubytování v ubytovacím zařízení v Chorvatsku.
Přečíst více...
Při cestě do Chorvatska mohou občané České republiky použít jako cestovní doklad občanský průkaz nebo cestovní pas. Děti mladší 15 let musí mít cestovní pas, protože podle nařízení EU z roku 2012 musí mít každá osoba, která překračuje hranice, svůj vlastní cestovní doklad.
Doklady potřebné pro přejezd přes Rakousko, Maďarsko, Slovinsko: Občanský průkaz nebo cestovní pas.
Od 14. května chorvatské ministerstvo vnitra potvrdilo, že bude vstup občanům EU na území Chorvatska umožněn po předložení potvrzení o rezervaci ubytování v ubytovacím zařízení v zemi (vyžádat od majitele apartmánu).
Přečíst více...
Otevření bezpečných zemí by mělo nastat v polovině června. Petříček očekává, že mezi ně budou patřit Slovensko, Rakousko a Maďarsko, s velkou pravděpodobností předpokládá i Německo. Z turistických destinací zmínil Slovinsko, Chorvatsko, Řecko a možná Bulharsko. Ministr by byl rád i za Polsko, podle něj ale není jasný termín, kdy bude Polsko připraveno se otevírat.
S Chorvatskem počítá jako s destinací také dopravce RegioJet. OD konce června chce nabídnout přímý vlak z Česka právě do této balkánské země. „První spoj by předběžně měl vyjet 30. 6. 2020 - jezdit by měl v obou směrech minimálně 3× týdně s příjezdy do Chorvatska vždy ve středu, v sobotu a v pondělí. V provozu by měl být přes celé léto až do druhé poloviny září,“ uvedl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj. Vlak by měl nabírat cestující v Praze, Pardubicích a Brně. Cena jízdného zatím není známa. Nabídku zpřesní RegioJet v nejbližších dnech.
Přečíst více...